oferty sprzedazy postepowania upaslosciowe publikacje pytania i odpowiedzi

Kontakt

Ireneusz Kaczorek
aka@syntrio.waw.pl

Mirosław Kamiński
m.a.kaminski@syntrio.waw.pl

Dariusz Siewicz
syndyklicencjanr56@gmail.com

Biuro Syndyka
Marzena Borysiak
biuro@syntrio.waw.pl

O nas

Strona internetowa, którą zdecydowali się Państwo odwiedzić w całości poświęcona jest problemom przedsiębiorstwa w kryzysie. Ów kryzys czasem udaje się opanować poprzez sanację, postępowanie naprawcze lub układ z wierzycielami, czasem kończy się upadłością.
Stronę stworzyło trzech aktywnych zawodowo, stale współpracujących ze sobą syndyków z Warszawy: Ireneusz A. Kaczorek, Mirosław A. Kamiński i Dariusz L. Siewicz.
Na jej łamach chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami i poglądami, o których będziemy pisać ale nie ukrywamy, iż przy okazji chcemy dowiedzieć się jak z licznymi problemami w postępowaniach upadłościowych radzą sobie koledzy. Deklarujemy także, iż chętnie odpowiemy na pytania nurtujące przedsiębiorców, którzy popadli w kłopoty. Być może w takim przypadku upadłości jeszcze da się uniknąć.
Na stronie będziemy zamieszczać systematycznie nasze oferty dotyczące sprzedaży majątku objętego masą upadłości w prowadzonych postępowaniach, a także ciekawe propozycje ewentualnej współpracy w ramach działalności gospodarczej kontynuowanej w upadłości.

Publikacje

Wyszukaj publikacje zawierające tekst:
 
wersja do druku
Ciągle sporny VAT od wynagrodzeń syndyków
Gazeta Sądowa nr 3 – marzec 2006r.
Ciągle sporny VAT od wynagrodzeń syndyków.

Według ministra finansów, jeszcze z poprzedniego rządu fachowców Marka Belki „syndycy prowadzą samodzielną działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Wykonywane przez nich czynności nie są więc wyłączone z opodatkowania VAT”
Przeciw przyjęciu takiej interpretacji, mętnego rzeczywiście przepisu, zaprotestowało środowisko syndyków - Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Syndyków i Likwidatorów wielokrotnie dawała temu wyraz w wystąpieniach prasowych, syndyków poparły także inne gremia opiniotwórcze (posłowie, sędziowie, doradcy podatkowi).
W końcu, na wniosek jednego ze stowarzyszeń syndyków zrzeszonych Ogólnopolskiej Federacji Rzecznik Praw Obywatelskich w dniu 3 listopada 2005 r. zdecydował się złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie, że przepis art.15 ust.3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Dz 2004 r. Nr 54, poz.535) w zakresie, w jakim określa czynności, których wykonywanie nie jest w rozumieniu art.15 ust.2 tej ustawy uznane za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą – narusza zasady przyzwoitej legislacji a więc zasadę zaufania obywatela do państwa i stosowanego prawa, tj.art.2 Konstytucji RP, z której zasady te się wywodzą.
Zmianę budzącego kontrowersje zapisu ustawowego z własnej inicjatywy zapowiedziała także niedawno aktualna minister finansów – Zyta Gilowska.
Ciekawe co nastąpi szybciej.

Mirosław A. Kamiński
Autor jest syndykiem, członkiem Stowarzyszenia Praktyków Prawa Upadłościowego i Likwidatorów, rzecznikiem prasowym Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Syndyków i Likwidatorów

SYNTRIO - Doradztwo dla firm w kryzysie.